Fundacja Fotografii Analogowej i Klasycznych Technik Fotograficznych ANTYKWARIAT FOTOGRAFICZNY

Gdańszczanie na szklanej płycie – Weź udział w akcji !!!

Fundacja 7 września 2012 Działania, Gdańszczanie na szklanej płycie
Gdańszczanie na szklanej płycie – Weź udział w akcji !!!

Fotograf Magdalena Ubysz wraz z Fundacją Fotografii Analogowej i Klasycznych Technik Fotograficznych „Antykwariat Fotograficzny” mają przyjemność zaprosić mieszkańców Gdańska do zapozowania i wykonania sobie pamiątkowych portretów za pomocą drewnianego aparatu wielkoformatowego w technice mokrej płyty kolodionowej, stosowanej przez fotografów w II połowie XIX wieku.

Udział w akcji jest bezpłatny.

Będzie to również niepowtarzalna okazja, aby zapoznać się z warsztatem pracy fotografów z początków ery fotografii oraz zobaczyć na miejscu jak powstaje zdjęcie od momentu pokrycia szklanej płyty materiałem światłoczułym aż do pojawienia się na niej obrazu.

Każda sfotografowana osoba otrzyma swój portret w postaci odbitki podczas wernisażu otwierającego poprojektową wystawę powstałych prac.

Technika fotograficzna nazywana „mokrym kolodionem” lub „mokrą płytą kolodionową” została wynaleziona w 1851 roku przez Frederica Scotta Archera. Polegała na samodzielnym przygotowaniu i pokryciu cienkiej płytki metalowej lub szklanej światłoczułym roztworem, a następnie wykonaniu i wywołaniu fotografii, gdy warstwa emulsji na szklanej płycie jest jeszcze mokra.

Na chętnych czekamy 15 i 16 września w godzinach: 13.00-17.00 w sieni Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku przy ulicy Długi Targ 39/40.

Serdecznie zapraszamy!

Projekt zrealizowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska.