Fundacja Fotografii Analogowej i Klasycznych Technik Fotograficznych ANTYKWARIAT FOTOGRAFICZNY

Warsztaty fotograficzne

Chcesz poznać nowe techniki fotograficzne albo pogłębić swoją wiedzę?

Sprawdź kalendarium kursów i warsztatów fotograficznych w 2018 roku 🙂 Znajdziesz wśród nich takie techniki jak mokry kolodion i ambrotypia, cyjanotypia, guma dwuchromianowa, papier solny, a nawet coś bardziej nowoczesnego – polaroid transfer!

Nie ma interesującego Cię warsztatu albo termin Tobie nie pasuje? Napisz do nas, może wspólnie uda nam się znaleźć rozwiązanie 🙂

Sie
4
sob
Ambrotypia i mokry kolodion + papier solny + cyjanotypia. Warsztat dwudniowy
Sie 4 – Sie 5 całodniowy

Przyjdź i odkryj razem z nami tajniki pierwszych technik fotograficznych!

MOKRY KOLODION / AMBROTYPIA + PAPIER SOLNY + CYJANOTYPIA

Unikalna okazja, by w trakcie jednego warsztatu poznać aż trzy alternatywne techniki fotograficzne!

Aparaty miechowe, stare obiektywy, szklane klisze.
Hipnotyczne portrety, ręczne wywoływanie, opary magii.

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy intensywny, dwudniowy warsztat, w trakcie którego poznacie większość aspektów fotografowania w technice mokrego kolodionu i ambrotypii, a także nauczycie się wykonywać odbitki w technikach solnej i cyjanotypowej. Program warsztatu jest przygotowany dla osób, które nigdy nie pracowały w tych technikach oraz dla osób które chcą pogłębić swoją wiedzę w tej dziedzinie. Doświadczenie w ciemni jak i w pracy z aparatem wielkoformatowym nie jest wymagane, aczkolwiek będzie przydatne 🙂

Mokry kolodion / ambrotypia jest jedną z pierwszych powszechnie stosowanych technik fotograficznych. Ten wynalazek w XIX wieku zrewolucjonizował fotografię i przyczynił się do rozsławienia jej na całym świecie. Dzięki mokremu kolodionowi wiemy jak wyglądał prawdziwy Dziki Zachód, wojna secesyjna czy wojna krymska. W trakcie naszego warsztatu będziecie mogli wcielić się w XIX-wiecznych fotografów i nauczyć się posługiwać drewnianym miechowym aparatem fotograficznym oraz samodzielnie robić zdjęcia na szklanych kliszach, które następnie przeniesiecie na papier za pomocą technik solnej i cyjanotypowej.

Warsztat składa się z części teoretycznej, w trakcie której zostanie omówiona technika i sprzęt, odczynniki chemiczne stosowane w tych procesach i sposób samodzielnego ich przygotowania, trochę historii i ciekawostek. Podczas części praktycznej uczestnicy samodzielnie będą wykonywali zdjęcia pod okiem instruktora. Do dyspozycji uczestników będą aparaty wielkoformatowe 4×5 cala i 18x24cm oraz w pełni wyposażona ciemnia, a ćwiczenia obejmą przygotowanie i oczyszczenie szkła, uczulanie, naświetlanie, wywoływanie i utrwalanie zdjęć.  Podsumowaniem warsztatów będzie omówienie strony technicznej wykonanych zdjęć – co się udało, a co można poprawić w przyszłości. Wszystkie wykonane w trakcie warsztatu zdjęcia uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą do domu. Każdy otrzyma też skrypt, przy pomocy którego będzie mógł w przyszłości sam rozpocząć pracę w tych fantastycznych technikach.

  • Miejsce: Wejherowo
  • Czas trwania: 2 dni po 6 godzin
  • Ilość osób w grupie: 3-4
  • Koszt: 850zł / osobę

Zobacz, jak było w trakcie poprzednich warsztatów i wydarzeń:

Warsztat poprowadzi Aleksandra Wolter, absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki PG i Sopockich Szkół Fotografii WFH. Na swoim koncie ma liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach fotograficznych krajowych i zagranicznych. Laureatka stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017) oraz stypendium dla twórców kultury przyznawanego przez Marszałka Województwa Pomorskiego (2016). Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz w prywatnych kolekcjach. Pisze artykuły na temat alternatywnych technik fotograficznych, prowadzi warsztaty i wykłada techniki szlachetne. Autorka projektu Historyczne Techniki Fotograficzne. Mokrym kolodionem zajmuje się od 2010 roku. Wzięła udział w projektach związanych z tą techniką, takich jak Gdańszczanie na szklanej płycie czy Ostańce Próśb. Więcej informacji o prowadzącej: www.aleksandrawolter.com

Zarezerwuj miejsce na warsztaty już teraz 🙂

Rezerwacja telefoniczna albo email:

 Aleksandra Wolter
 +48 501387150

Regulamin rejestracji na warsztaty.

Sie
11
sob
Guma dwuchromianowa. Warsztat dwudniowy.
Sie 11 – Sie 12 całodniowy

Przyjdź i odkryj razem z nami tajniki jednej z najbardziej malarskich technik fotograficznych.

GUMA DWUCHROMIANOWA

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy intensywny, dwudniowy warsztat, w trakcie którego poznacie większość aspektów wykonywania odbitek w technice gumy dwuchromianowej. Program warsztatu jest przygotowany dla osób, które nigdy nie pracowały w tej technice lub dla osób które chcą pogłębić swoją wiedzę w tej dziedzinie. Doświadczenie w ciemni jak i przygotowanie fotograficzne nie jest wymagane, aczkolwiek będzie przydatne 🙂

Guma dwuchromianowa jest najbardziej malarską techniką spośród wszystkich technik fotograficznych, posiadająca nieskończone możliwości kolorystyczne. W strukturze odbitek wykonanych tą techniką można odnaleźć autorskie cechy podobne do tych jakie na swoich płótnach odciskają malarze, gdyż pozwala ona na wypracowanie osobistego stylu. Wynaleziona na przełomie XIX i XX wieku, cieszyła się dużą popularnością wśród artystów przez blisko 40 lat. Później prawie całkowicie zapomniana, obecnie przeżywa swój renesans.

Warsztat składa się z części teoretycznej, w trakcie której zostanie omówiona technika i sprzęt, odczynniki chemiczne stosowane w tym procesie i sposób samodzielnego ich przygotowania, trochę historii i ciekawostek. Podczas części praktycznej uczestnicy samodzielnie będą wykonywali odbitki pod okiem instruktora, co obejmie przygotowanie papieru do procesu, przygotowanie negatywu i wykonanie wielowarstwowych odbitek w technice gumy dwuchromianowej.

Podsumowaniem warsztatów będzie omówienie strony technicznej wykonanych zdjęć – co się udało, a co można poprawić w przyszłości. Wszystkie wykonane w trakcie warsztatu zdjęcia uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą do domu. Każdy otrzyma też skrypt, przy pomocy którego będzie mógł w przyszłości sam rozpocząć pracę w tej fantastycznej technice.

  • Miejsce: Wejherowo
  • Czas trwania: 2 dni po 6 godzin
  • Ilość osób w grupie: 6-8
  • Koszt: 280zł / osobę

Warsztat poprowadzi Agnieszka Piasecka, absolwentka fotografii na Roehampton University w Londynie (2012) oraz studiów magisterskich na kierunku Intermedia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2016) w pracowni prof. Grzegorza Klamana. Zajmuje się alternatywnymi i historycznymi metodami fotograficznymi oraz video. Uczestniczyła w wielu wystawach w Polsce i zagranicą m.in. w Photofusion Gallery w Londynie(2013), Tallin Light Festival (2015), Galerii Promocyjnej w Krakowie (2016), Gdańskie Biennale Sztuki w Gdańskiej Galerii Miejskiej (2016) oraz Bokvillan Gallery w Helsinkach (2017). Wraz z Justyną Orłowską oraz Michałem Rumasem prowadzi inicjatywę / kolektyw kreatywny “Skręć w Kulturę” gdzie poprzez dokumentację fotograficzną i video umożliwia upowszechnianie wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Jest nauczycielem fotografii w Technikum nr 2 w Gdańsku.

Zarezerwuj miejsce na warsztaty już teraz 🙂

Rezerwacja telefoniczna albo email:

 Aleksandra Wolter
 +48 501387150

Regulamin rejestracji na warsztaty.