Fundacja Fotografii Analogowej i Klasycznych Technik Fotograficznych ANTYKWARIAT FOTOGRAFICZNY

Guma dwuchromianowa. Warsztat dwudniowy.

Fundacja 4 kwietnia 2018
Kiedy:
11 Sierpień 2018 – 12 Sierpień 2018 całodniowy
2018-08-11T00:00:00+02:00
2018-08-13T00:00:00+02:00
Gdzie:
Wejherowo
Koszty:
280zł
Kontakt:
Aleksandra Wolter
+48 501387150

Przyjdź i odkryj razem z nami tajniki jednej z najbardziej malarskich technik fotograficznych.

GUMA DWUCHROMIANOWA

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy intensywny, dwudniowy warsztat, w trakcie którego poznacie większość aspektów wykonywania odbitek w technice gumy dwuchromianowej. Program warsztatu jest przygotowany dla osób, które nigdy nie pracowały w tej technice lub dla osób które chcą pogłębić swoją wiedzę w tej dziedzinie. Doświadczenie w ciemni jak i przygotowanie fotograficzne nie jest wymagane, aczkolwiek będzie przydatne 🙂

Guma dwuchromianowa jest najbardziej malarską techniką spośród wszystkich technik fotograficznych, posiadająca nieskończone możliwości kolorystyczne. W strukturze odbitek wykonanych tą techniką można odnaleźć autorskie cechy podobne do tych jakie na swoich płótnach odciskają malarze, gdyż pozwala ona na wypracowanie osobistego stylu. Wynaleziona na przełomie XIX i XX wieku, cieszyła się dużą popularnością wśród artystów przez blisko 40 lat. Później prawie całkowicie zapomniana, obecnie przeżywa swój renesans.

Warsztat składa się z części teoretycznej, w trakcie której zostanie omówiona technika i sprzęt, odczynniki chemiczne stosowane w tym procesie i sposób samodzielnego ich przygotowania, trochę historii i ciekawostek. Podczas części praktycznej uczestnicy samodzielnie będą wykonywali odbitki pod okiem instruktora, co obejmie przygotowanie papieru do procesu, przygotowanie negatywu i wykonanie wielowarstwowych odbitek w technice gumy dwuchromianowej.

Podsumowaniem warsztatów będzie omówienie strony technicznej wykonanych zdjęć – co się udało, a co można poprawić w przyszłości. Wszystkie wykonane w trakcie warsztatu zdjęcia uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą do domu. Każdy otrzyma też skrypt, przy pomocy którego będzie mógł w przyszłości sam rozpocząć pracę w tej fantastycznej technice.

  • Miejsce: Wejherowo
  • Czas trwania: 2 dni po 6 godzin
  • Ilość osób w grupie: 6-8
  • Koszt: 280zł / osobę

Warsztat poprowadzi Agnieszka Piasecka, absolwentka fotografii na Roehampton University w Londynie (2012) oraz studiów magisterskich na kierunku Intermedia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2016) w pracowni prof. Grzegorza Klamana. Zajmuje się alternatywnymi i historycznymi metodami fotograficznymi oraz video. Uczestniczyła w wielu wystawach w Polsce i zagranicą m.in. w Photofusion Gallery w Londynie(2013), Tallin Light Festival (2015), Galerii Promocyjnej w Krakowie (2016), Gdańskie Biennale Sztuki w Gdańskiej Galerii Miejskiej (2016) oraz Bokvillan Gallery w Helsinkach (2017). Wraz z Justyną Orłowską oraz Michałem Rumasem prowadzi inicjatywę / kolektyw kreatywny “Skręć w Kulturę” gdzie poprzez dokumentację fotograficzną i video umożliwia upowszechnianie wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Jest nauczycielem fotografii w Technikum nr 2 w Gdańsku.

Zarezerwuj miejsce na warsztaty już teraz 🙂

Rezerwacja telefoniczna albo email:

 Aleksandra Wolter
 +48 501387150

Regulamin rejestracji na warsztaty.